Strona Główna
Z powodu wciąż niezadowalającej sytuacji w Polsce dotyczącej gospodarowania odpadami komunalnymi, nowych obowiązków gmin i mieszkańców wynikających z prawa UE i Polski,
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku zrealizowało projekt:
„Bliżej śmieci - dalej od nieporządku”
Termin: 1 stycznia 2013r. – 31 maja 2014r.
Wzrasta ilość wytwarzanych odpadów, ich uciążliwość dla środowiska, tylko około 70% mieszkańców objętych jest systemem zbiórki odpadów, około 10% odpadów zbieranych jest selektywnie, gro jest składowanych. Są gminy, gdzie selektywnie nie zbiera się odpadów.
Aby pokonać te problemy, Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku – lider projektu w partnerstwie z CIFAL Płock Sp. z o.o., Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego w Łącku, Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW postanowiło zrealizować następujące cele:
-
poznać różne sposoby wdrażania nowego modelu gospodarowania odpadami komunalnymi,
-
wdrażać nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach,
-
poszukać sposobów i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju zrównoważonych systemów gospodarki odpadami komunalnymi,
-
obniżyć koszty gospodarowania odpadami komunalnymi,
-
zmniejszyć uciążliwość odpadów dla środowiska,
-
wyzwolić aktywność samorządów mieszkańców do działań na rzecz właściwej gospodarki odpadami komunalnymi.
Adresaci projektu: władze gminne (w ich gestii leży gospodarka odpadami komunalnymi), samorządy województw, firmy gospodarujące odpadami, 80 gmin z całej Polski, nauczyciele.
Główne elementy projektu to:
- Przeprowadzenie badań w 16-tu województwach dotyczących sytuacji w zakresie wdrożenia nowego modelu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach.
- Utworzenie sieci gmin uczestniczących w projekcie – wyłonienie gmin.
- Badanie istniejących i projektowanych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w Polsce i zestawienie ich.
- Organizacja 8 Regionalnych Ośrodków Działań Odpadowych.
- Konferencja ogólnopolska, na której wypracowane zostaną: diagnoza stanu wdrażania nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi, różne sposoby wdrażania tego modelu i kierunki dobrych praktyk dla właściwej gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce.
- Seminaria regionalne polegające na analizie dot. stanu wdrażania ustawy w gminach, przedstawiające nowe sposoby wdrażania ustawy i egzekucji przepisów prawa.
- Zebranie pełnych danych o instalacjach przetwarzania odpadów w Polsce i krajach UE, przygotowanie informatora o w/w instalacjach.
- Konferencja sumująca projekt, na której przedstawione zostaną: informator o instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych, efekty uzyskane podczas realizacji projektu i działania w celu utrwalenia efektów.
- Materiały z seminariów, konferencji przekazywane drogą elektroniczną do gminnych centrów informacji, bibliotek, centrów edukacji ekologicznej, aby mogli do nich dotrzeć mieszkańcy gmin.
Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie