Aktywna edukacja stacjonarna i terenowa na rzecz dzieci i młodzieży - warsztaty ekologiczne.
Numer i data umowy: 0057/13/EE/D z dnia 09/05/2013 r
Kwota dotacji: 17500,00 pln
Cel główny: wytworzenie trwałych nawyków i zachowań w duchu ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i w najbliższym otoczeniu poprzez naukę oszczędzania energii, promocji odnawialnych źródeł energii, właściwej gospodarki odpadami komunalnymi.
Projekt zakłada realizację warsztatów m.in.:
Zadanie I - Warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Cel: Prowadzenie zajęć warsztatowych - stacjonarnych i terenowych z dziećmi i młodzieżą. Liczba warsztatów - 30 Okres realizacji: 1 kwietnia - 15 grudnia 2013r.
Myślą przewodnią warsztatów jest budowanie świadomości ekologicznej oraz osobistej odpowiedzialności za środowisko dzieci i młodzieży. Aktywna edukacja ekologiczna pozwala na wytworzenie i utrwalenie postaw proekologicznych u dzieci i młodzieży, uczy ich szacunku dla przyrody i zwiększa świadomość ekologiczną. Dzieci mogą być partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Są one bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co się wokół nich dzieje. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji. Dzieci i młodzież nie mają jeszcze wykształconych stereotypów, dlatego stosując odpowiednie formy i metody pracy można skutecznie i efektywnie kształtować ich postawy zgodne z etyką ekologiczną. Warsztaty prowadzone będą metodami aktywizującymi ich uczestników, z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć ruchowych, plastycznych, parateatralnych, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi.
Zadanie II - Warsztaty pn. "Elektroodpady - proste zasady" w ramach Obchodów XIII Powiatowego Dnia Ziemi 2013.
Termin: 28 kwietnia 2013 roku. Miejsce: Słubice.
Cel warsztatów: Prezentacja OZE wśród społeczeństwa, sposobów oszczędnego gospodarowania energią w domu, w szkole, w firmie.
Tematyka Warsztatów: 1. STOP ELEKTROŚMIECIOM - czyli co powinieneś wiedzieć o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz zużytych bateriach. 2. Co można odzyskać ze ZSEE? 3. Góry elektrośmieci i baterii - problem XXI wieku. 4. Korzyści płynące z recyklingu ZSEE i zużytych baterii. 5. Jak zapobiegać rosnącym górom elektroodpadów i zużytych baterii. 6. Elektrosymbole.
Zadanie III - Warsztaty artystyczno-przyrodnicze (7 dniowe).
Cel warsztatów: Połączenie wypoczynku młodzieży, uzdolnieni z praktycznym poznaniem działań na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami i promocją OZE.
Termin warsztatów: 22-29 lipca 2013r Miejsce organizacji warsztatów: Zielona Szkoła w Sendeniu. Program warsztatów i prowadzący: Praca w dwóch grupach jednocześnie.
I dzień: 1. Warsztaty nt. "Młodzieżowi liderzy odpadowych działań - nasza rola w środowiskach lokalnych, domu, szkole, gminie". 2. Ziemia Nasza Planeta - Nasz Dom - warsztaty plastyczne.
II dzień: 1. Zajęciach dziennikarsko-fotograficzne pn. "Proekologiczne zachowania społeczeństwa - Człowiek-energia -środowisko". 2. Zajęcia plastyczne - wykonanie plakatu: pt. "Bądźmy przyjaźni środowisku".
III dzień: 1. Warsztaty pn. "Recycling zaczyna się w domu - co można wykonać z odpadów". 2. Wędrówka z odpadami - rajd rowerowy.
IV dzień: 1. "Żywioły i zmiany klimatyczne" - warsztaty plastyczne. 2. "Świat wokół nas" - warsztaty plastyczne.
V dzień: 1. Warsztaty pn. "Mój dom z klimatem". 2. Warsztaty pn. "7 dobrych uczynków dla ochrony klimatu".
VI dzień: Zwiad terenowy - gospodarowanie odpadami w Gminie Łąck i wywiady z miejscową społecznością, władzami gminy, przedsiębiorcami. Podsumowanie zwiadu - praca 2 trenerów.
VII dzień: 1. Warsztaty pn. "Śmieci, śmieci, śmieci - co to takiego, jak powstają i co robić aby było ich mniej". 2. Papier ekologiczny - prelekcja o recyklingu połączona z produkcją papieru ekologicznego - warsztaty plastyczne.
W wyniku realizacji projektu zaangażowano 1050 uczestników poprzez:
- udział 830 dzieci i młodzieży w zajęciach warsztatowych - stacjonarnych i terenowych, - przeprowadzenie 45 godz. zajęć warsztatowych (30 warsztatów) - stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży, - udział ponad 200 dzieci i młodzieży w warsztatach pn. "Elektroodpady - proste zasady" w ramach Obchodów XIII Powiatowego Dnia Ziemi 2013, - przeprowadzenie 24 godz. zajęć warsztatowych pn. "Elektroodpady - proste zasady", - 20 uczestników - liderów uczestniczących w warsztatach artystyczno-przyrodniczych (7 dni warsztatów), - 14 trenerów prowadzących zajęcia, w tym jeden kierownik warsztatów - łącznie 112 godzin warsztatowych, - prace fotograficzne i plastyczne prezentujące prace uczestników warsztatów plenerowych, - wystawa prezentująca prace warsztatowe w RCEE w Płocku oraz w Zielonej Szkole w Sendeniu.
Galeria zdjęć:





























Projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

|