Obszary Natura 2000 wolne od odpadów 01.09.2015 15.12.2015
G³ówny cel projektu - promowanie nie¶miecenia, selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu; edukacja odpadowa; inicjowanie dzia³añ, dziêki którym zmniejszy siê nasz negatywny wp³yw na ¶rodowisko, promocja wolontariatu; w³±czenie spo³eczeñstwa do dzia³añ na rzecz ochrony ¶rodowiska: poprzez identyfikacjê i likwidacjê dzikich wysypisk, sprz±tanie terenów za¶mieconych, g³ównie cennych przyrodniczo - obszary Natura 2000. Uzasadnienie W P³ocku jest wiele wyj±tkowych i urokliwych miejsc, miejsc gdzie mo¿na by³oby spacerowaæ, mile spêdziæ czas na ¶wie¿ym powietrzu. Ale niestety miejsca te nie s± wolne od odpadów, dzikich wysypisk, które wykazuj± negatywny wp³yw na ¶rodowisko i s± elementem zaburzaj±cym krajobraz. Ma³o te¿ jest inicjatyw anga¿uj±cych ca³e spo³eczno¶ci lokalne (dzieci, m³odzie¿ i doros³ych). Krótki opis projektu dla internautów W naszym mie¶cie s± wyj±tkowe i urokliwe miejsca, miejsca gdzie mo¿na by³oby spacerowaæ, mile spêdziæ czas na ¶wie¿ym powietrzu. Ale niestety miejsca te nie s± wolne od odpadów, dzikich wysypisk, które wykazuj± negatywny wp³yw na ¶rodowisko i s± elementem zaburzaj±cym krajobraz. Poprzez realizacjê projektu chcemy zachêciæ mieszkañców do nie ¶miecenia, selektywnej zbiórki odpadów, w³±czenia do dzia³añ na rzecz ochrony ¶rodowiska - w tym celu pragniemy zainicjowaæ akcje wolontarystyczne podczas których wolontariusze bêd± sprz±taæ wyznaczane tereny (aby posprz±tali to, co sami "zgubili" wracaj±c ze szko³y, pracy do domu lub wypoczywaj±c). Wszystkim uczestnikom akcji przeka¿emy worki i rêkawiczki. Ale nie chcemy aby by³o to tylko akcja jednodniowa, dlatego pragniemy zainicjowaæ w przedszkolach i szko³ach organizacjê kampanii edukacyjnych. Najciekawsze kampanie edukacyjne zostan± zamieszczone na stronie internetowej RCEE w P³ocku jako przyk³ad dobrej praktyki, a ich autorzy nagrodzeni.
Opis projektu Poprzez realizacjê projektu chcemy zachêciæ mieszkañców miasta P³ocka do nie¶miecenia, selektywnej zbiórki odpadów, w³±czenia do dzia³añ na rzecz ochrony ¶rodowiska - w tym celu pragniemy zainicjowaæ akcje wolontarystyczne podczas których dzieci, m³odzie¿ i doro¶li bêd± sprz±taæ wyznaczane tereny (aby posprz±tali to, co sami ?zgubili" wracaj±c ze szko³y, pracy do domu, lub wypoczywaj±c) - g³ównie tereny cenne przyrodniczo - obszary Natura 2000, lasy, parki itd. Nasze dzia³ania rozpoczniemy od akcji propagandowej na rzecz projektu, aby zachêciæ do udzia³u w projekcie jak najwiêksz± liczbê uczestników. Nastêpnie zorganizujemy spotkanie organizacyjne w trakcie którego zostanie przekazana informacja o projekcie (celach, dzia³aniach, finansuj±cym). W trakcie tego spotkania dokonamy podzia³u - wspólnie wyznaczymy tereny do posprz±tania, ustalimy terminy i miejsca pozostawienia zebranych odpadów - tak aby przewo¼nicy mogli je odebraæ i przetransportowaæ do ZUOKu. Wszystkim uczestnikom akcji przeka¿emy worki i rêkawiczki. Ale nie chcemy aby by³o to tylko akcja jednodniowa, dlatego pragniemy zainicjowaæ w przedszkolach i szko³ach organizacjê kampanii edukacyjnych (happeningi, warsztaty, spotkania z administracj± gmin, powiatów, WIO¦, firmami gospodaruj±cymi odpadami, inwentaryzacja dzikich wysypisk ¶mieci, informacja (ulotki, plakaty) o wp³ywie odpadów na stan ¶rodowiska i zdrowie ludzi) skierowanych do ca³ych spo³eczno¶ci szkolnych i lokalnych. Z przeprowadzonych kampanii (szko³y, przedszkola) przed³o¿± do RCEE w P³ocku sprawozdania (kroniki, filmy, prezentacje), najciekawsze kampanie edukacyjne zostan± nagrodzone i zamieszczone na stronie internetowej RCEE w P³ocku jako przyk³ad dobrej praktyki. Na zakoñczenie projektu pragniemy zorganizowaæ uroczyste podsumowanie projektu "Okr±g³y stó³" w trakcie którego zostan± wrêczone nagrody i zostanie dokonana prezentacja najbardziej efektywnych kampanii edukacyjnych.
Harmonogram dzia³añ - 1 tydzieñ wrze¶nia - akcja propagandowa na rzecz projektu - zamieszczenie informacji o projekcie na stronie internetowej RCEE w P³ocku, portalach spo³eczno¶ciowych, przygotowanie informacji o projekcie - kampaniach edukacyjnych i przekazanie ich wszystkim placówkom o¶wiatowym z terenu miasta P³ocka (przedszkola, szko³y podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne); uzgodnienia z przewo¼nikami w celu bezp³atnego odbioru odpadów i przetransportowania ich do ZUOK w Kobiernikach;
- II-III tydzieñ wrze¶nia - Spotkanie organizacyjne dla uczestników kampanii edukacyjnych - ustalenia z RCEE terenów do sprz±tania, terminów sprz±tania, miejsc pozostawienia zebranych odpadów, przekazanie rêkawiczek, worków uczestnikom kampanii edukacyjnych; uzgodnienia z przewo¼nikami - firmami zajmuj±cymi siê gospodark± odpadami - wrzesieñ - pa¼dziernik - Szko³y i przedszkola przygotowuj± i przeprowadzaj± Kampaniê Edukacyjn± na obszarach Natura 2000 lub w ich s±siedztwie, sprz±tanie wyznaczonych terenów - g³ównie obszarów cennych przyrodniczo lub w ich bezpo¶rednim s±siedztwie - obszary Natura 2000, parki, lasy.
- listopad - obrady Jury, wy³onienie najbardziej efektywnych kampanii edukacyjnych; organizacja "okr±g³ego sto³u" sumuj±cego projekt: prezentacje najciekawszych kampanii edukacyjnych - "Obszary Natura 2000 wolne od odpadów" - wrêczenie nagród.
- grudzieñ - opracowanie rezultatów projektu, zamieszenie najciekawszych sprawozdañ z przeprowadzonych kampanii edukacyjnych na stronie internetowej RCEE w P³ocku.

|