Przygoda to przyroda - wakacyjne spotkanie z ekologią
Celem głównym projektu "Przygoda to przyroda - wakacyjne spotkanie z ekologią" jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, promowanie aktywnych postaw oraz czynnego wypoczynku połączonego z ochroną przyrody. Istotą projektu jest uaktywnianie poprzez proponowane działania i zachęcanie do zmiany nawyków oraz samodzielnego podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony przyrody.
1. "Przygoda to przyroda - wakacyjne spotkanie z ekologią" - pięciodniowe warsztaty ekologiczne połączone z wypoczynkiem
Termin:22-26 lipca 2019r. Miejsce realizacji: - 4 dni w Modelowym Wiejskim Centrum Ekoturystyki - Szkolnym Schronisku Młodzieżowym - Zielona Szkoła w Sendeniu; - 1 dzień - Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Ziarno" w Grzybowie.
"Przygoda to przyroda - wakacyjne spotkanie z ekologią" to ciekawa i atrakcyjna forma wypoczynku w postaci warsztatów, podczas których dzieci i młodzież nie tylko nabyli nowe umiejętności ale przede wszystkim w atrakcyjny sposób spędziły wakacje - był to wypoczynek połączony z elementami edukacji. W trakcie tematycznych warsztatów w interesujący sposób przybliżyliśmy uczestnikom szacunek do przyrody, środowiska.
PROGRAM: Dzień 1: 1.Zajęcia integracyjne. Ustalenie reguł dotyczących bezpieczeństwa, zachowania, uczestnictwa w zajęciach. Założeniem jest aby zachowanie uczestników było proekologiczne i prozdrowotne. Wspólne ustalenie regulaminu. Warsztaty: "Poznajmy się" - gry i zabawy integracyjne. 2.Warsztaty pn. "Świadomy ekologiczny konsument"
Dzień 2: 1.Piesza wycieczka w otulinie Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. W trakcie spaceru warsztaty terenowe i obserwacje przyrodnicze. 2."Piękno Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego" - wspólne stworzenie pracy plastycznej - mapy terenu z uwzględnieniem walorów przyrodniczo - krajobrazowych
Dzień 3: 1.Zwierzęta naszych lasów - rozpoznawanie tropów zwierząt. Warsztaty w Nadleśnictwie Łąck połączone ze zwiedzaniem Zabytkowej Wyłuszczarni Nasion. 2.Ekologiczny styl życia - warsztaty metodą Green Drama.
Dzień 4: 1.Poszukiwanie skarbów przyrodniczych - obsługa i zastosowanie GPSa - przekazanie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie użytkowania odbiorników GPS. 2."Poszukiwanie skarbów przyrodniczych" - realizacja gry terenowej.
Dzień 5: 1. Wyjazd do gospodarstwa ekologiczne w Grzybowie prowadzonego przez Stowarzyszenie "Ziarno": - Obserwacja krajobrazu rolniczego - różnice miedzy rolnictwem ekologicznym a przemysłowym - ich wpływ na środowisko i zachowanie bioróżnorodności. - Co to jest użytek ekologiczny? - Zwiedzanie gospodarstwa i rozmowa z właścicielami - propagatorami rolnictwa ekologicznego i żywności BIO, ekologiczne przepisy.
Uczestnicy: dzieci i młodzież z terenu miasta Płocka oraz powiatów: płockiego i sierpeckiego.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych i na wykorzystanie wizerunku - pobierz...
Liczba miejsc była ograniczona.
Zgłoszenia:do 20 czerwca 2019r. - Rekrutacja zakończona
Udział w warsztatach był bezpłatny.
2. Akcja promocyjno - informacyjna połączona z rekrutacją uczestników Na potrzeby realizacji projektu, w celach promocyjnych, zakupiono koszulki dla wszystkich uczestników. Dzięki koszulkom uczestnicy warsztatów bardziej identyfikowali się z projektem oraz byli bardziej rozpoznawalni co wzmocniło efekt promocyjny. Została także opracowana tablica informacyjna, która była prezentowana w trakcie realizacji projektu. W trakcie realizacji projektu informowaliśmy, że zadanie jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Informacja na ten temat znajdowała się we wszystkich materiałach, publikacjach, informacjach dla mediów, ogłoszeniach oraz wystąpieniach publicznych dotyczących realizowanego zadania publicznego.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego