Strona Główna
O nas
Programy
Konkursy
Inicjatywy obywatelskie
Materiały szkoleniowe
Publikacje
Wolontariat
Galeria
Linki
Kontakt
RODO
Polityka Prywatności

Czas na aktywność i wspólne działanie PDF Print E-mail

Tytuł projektu: "Czas na aktywność i wspólne działanie"
Realizator: Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Sierpcu, Dzienny Dom Seniora + w SzczutowieProjekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.Głównym celem projektu "Czas na aktywność i wspólne działanie" jest poprawa jakości i poziomu życia 140 osób starszych (60+) z terenu powiatu sierpeckiego poprzez rozwijanie i stworzenie warunków do realizacji aktywności społecznej seniorów, poprzez promowanie wolontariatu oraz integracja wewnątrz i międzypokoleniowa przez 7 m-cy realizacji projektu, jak również po jego zakończeniu.
Teren realizacji projektu: powiat sierpecki (Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, miasto Sierpc, gmina Sierpc, Szczutowo, Zawidz).

DZIAŁANIA:

Działania projektowe to cykl warsztatów i działań adresowanych do 140 osób powyżej 60 roku życia i 70 osób młodych (7 grup warsztatowych - po jednej grupie z każdej gminy z terenu powiatu sierpeckiego, jedna grupa warsztatowa będzie składać się z 20 osób powyżej 60 roku życia i 10 ludzi młodych). Łącznie uczestników 210 (w tym 140 seniorów i 70 osób młodych).

1. Przygotowanie do wolontariatu międzypokoleniowego - warsztaty/spotkania informacyjne
W trakcie tych spotkań trenerzy inicjują działania, które mogą podjąć seniorzy i młodzi na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Na początek zachęcają do podjęcia się działań zagospodarowania terenów - stworzenia przyjaznych zielonych miejsc - ogródków, miejsc spotkań. Seniorzy pod okiem trenerów dokonują wstępnego rozeznania co i gdzie mogliby zrobić oraz jakich materiałów by potrzebowali. Następnie przygotują wstępny projekt lokalnej międzypokoleniowej inicjatywy "Czas na aktywność i wspólne działanie". Te warsztaty mają formę konsultacji.

2. Czas na aktywność i wspólne działanie - lokalne międzypokoleniowe inicjatywy
Grupy inicjatywne (7 grup) składające się z osób po 60 roku życia i młodych ludzi (uczestnicy projektu) na nie zagospodarowanych dotychczas przestrzeniach założą ogródki z roślin ozdobnych, głównie krzewów wieloletnich oraz dokonają aranżacji miejsca.
Przedmiot inicjatywy: opracowanie własnego pomysłu na zazielenię najbliższego otoczenia miejsca zamieszkania, wykonanie nasadzeń i zazielenię skwerów, rabat, trawników, miejsc przed blokami, świetlicami, GOKami, GOPS na terenach przykościelnych, przy przydrożnych figurkach, kapliczkach, krzyżach oraz aranżacja tych miejsc wg własnego pomysłu oraz opieka nad tymi miejscami i dbanie o dobry stan posadzonej zieleni.

3. Mój aparat to wszystko potrafi? - warsztaty fotograficzne oraz sesja zdjęciowa

4. Sierpeckie krajobrazy - konkurs fotograficzny.
Konkurs adresowany jest do uczestników warsztatów fotograficznych. Celem konkursu jest budzenie zainteresowań przyrodą własnego regionu, miejscami cennymi pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym, integracja międzypokoleniowa, rozwijanie wrażliwości artystycznej, prezentacja twórczości młodzieży i seniorów w dziedzinie fotografii, rozpowszechnianie idei fotografowania, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.

- Regulamin - pobierz


5. W kierunku natury - ekologicznie, tradycyjnie, międzypokoleniowo - warsztaty wyjazdowe do Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego w Grzybowie
Program warsztatów:
1.Zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego. Praca rolnika. Skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe: mleko, jaja, jak robi się sery, masło, śmietanę. Zasady zrównoważonej konsumpcji.
2.Zajęcia w Biopiekarni - wszystko o zbożach, rodzajach mąki. Jak miele się ziarno, upiec razową bułkę lub chlebek.
3. W świeci pszczół - tajniki życia pszczół. Hodowla trzmieli. Życie i znaczenie owadów zapylających.

6. Zagubione skarby - warsztaty - warsztaty wyjazdowe do Stowarzyszenia "Nasze Ostrowy", Ostrowy
Program warsztatów:
1.W domu i zagrodzie.
2. W lesie.
3. Przyroda z przeszłością.
4. Warsztaty rękodzielnicze.
5. Fabularna gra terenowa "Zagubione skarby".
Warsztaty odbywają się w siedzibie Stowarzyszenia "Nasze Ostrowy". Uczestnikom warsztatów prowadzący, opowiada historię regionu, przybliżyła tradycje ludowe oraz obrzędy regionalne. Następnie grupa udaje się do "Wiklinowego zakątku" - tu poznaje zasoby przyrodnicze i historyczne okolicy. Dalsza część warsztatów odbywa się we Wiosce Słowiańskiej, czyli żywym muzeum, bez murów, gdzie przyroda, kultura i historia prezentowane są wspólnie w miejscu ich pierwotnego występowania. Tu odbywają się warsztaty rękodzielnicze,  gry i zabawy tematyczne oraz poczęstunek z lokalnych produktów i wytworów stanowiący miły odpoczynek, przerywnik pomiędzy zadaniami.

Warsztat 1 - uczestnicy z terenu gminy Sierpc


Warsztat 2 - uczestnicy z terenu gminy Rościszewo


Warsztat 3 - uczestnicy z terenu miasta Sierpc


Warsztat 4 - uczestnicy z terenu gminy Gozdowo
7. Osikowe dekoracje - warsztaty
8. Czas na aktywność i wspólne działanie - gala sumująca projekt


Nasi partnerzy

NFOSiGW