Inicjatywa 19. Montaż kolektorów słonecznych i mini zestawu fotowoltaicznego w budynku SP w Cieszewie
19. Inicjatywa Montaż kolektorów słonecznych i mini zestawu fotowoltaicznego
w budynku Szkoły Podstawowej w Cieszewie
Zgłaszający inicjatywę: Nieformalna Grupa Zróbmy to…
działająca przy Szkole Podstawowej im. Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej w Cieszewie
Lokalizacja inicjatywy: Wieś Cieszewo, gmina Drobin
Wieś Cieszewo, ze względu na zasoby środowiska przyrodniczego i położenie, jest mało atrakcyjną miejscowością Gminy Drobin. Sytuację tę wzmaga zlokalizowane tu składowisko odpadów komunalnych. Nie jest obecnie eksploatowane, jednak przeciąga się proces jego rekultywacji. Od dłuższego czasu lokalna społeczność zabiega o poprawę istniejącego stanu i znalezienie wyróżnika, który pozytywnie zaznaczy istnienie miejscowości na mapie. Władze obecne gminy kreślą rzeczowy i realistyczny plan objęcia obszaru wsi Cieszewo programem zrównoważonego rozwoju. Pierwsze kroki na tym polu zostały podjęte już przez miejscową szkołę podstawową, która systematycznie realizuje małe projekty o tematyce ekologicznej, (przed kilku laty została zainstalowana tu kotłownia na słomę i rozpoczął się proces termomodernizacji obejmujący wymianę okien i docieplenie budynku). Ponieważ szkoła jest jedynym obiektem użyteczności publicznej, od niej właśnie zaczyna się proces przywrócenia przyrodniczego ładu w tejże okolicy. Nadarzająca się możliwość podjęcia i realizacji inicjatywy obywatelskiej sprawia okazję nie tylko do dalszej termomodernizacji tej placówki, ale również do rozpoczęcia kompleksowego działania proekologicznego obejmującego całą wieś Cieszewo.
Fotoreportaż z prowadzonych działań
PRZED
Montaż kolektorów
PO
Planowana inicjatywa służy poprawie stanu środowiska naturalnego poprzez uruchomienie mechanizmów służących trwałej ochronie środowiska naturalnego.
Działania:
- Przygotowanie koncepcji budowy oraz montaż instalacji kolektorów słonecznych (4 kolektory) oraz zbiornika na ciepłą wodę o pojemności 500 l przez wybraną firmę.
- Opracowanie oraz zainstalowanie 1 tablicy informacyjno-edukacyjnej o OZE wraz z oznakowaniem o finansujących - II kwartał 2016r.
- Przeprowadzenie audytu ekologicznego - I- III kwartał 2016r.
Planowane korzyści:
- Zwiększenie wiedzy na temat wykorzystania energii źródeł odnawialnych.
- Udział w planowaniu działań zrównoważonego rozwoju dla lokalnego środowiska.
- Zmiana świadomości ekologicznej społeczności lokalnej poprzez bezpośrednią obserwację wprowadzanych zmian i wynikających z nich korzyści ekonomicznych.
- Stopniowa poprawa stanu środowiska przyrodniczego.
- Integracja społeczności lokalnej wokół dążenia do realizacji zadań zrównoważonego rozwoju.
- Rozwój współpracy lokalnej grupy aktywistów z władzami samorządowymi oraz podmiotami działającymi na rzecz ochrony środowiska.
- Lepsza jakość powietrza w okolicy oraz mniej zanieczyszczeń emitowanych do powietrza (CO2, CO, SO2, NOx, pył).